خودنمایی نقدینگی در بازارهای داخلی

·        بازار سهام

·        روز جابه‌جایی رکوردها در بازار سهام

شاخص کل بورس تهران با جهش ۵۹۹۴ واحدی(معادل ۵/ ۳ درصدی) به رکورد تازه ۱۷۴ هزار و ۶۱۸ واحدی دست یافت. رشد یکدست قیمت‌ها در تمام شاخص‌های بازار از جمله شاخص هموزن تبلور یافت. همزمان، ارزش معاملات خرد بورس تهران نیز به رقم بی‌سابقه ۱۶۴۱ میلیارد تومان رسید که توامان با حضور پررنگ فعالان حقیقی در سمت خرید از ورود ممتد پول‌های تازه حکایت داشت. در رفت و برگشت پرشمار نمادها، علاوه بر قدرت‌نمایی نقدینگی، انتشار گزارش عملکرد «شخارک» و «هرمز» به‌عنوان نمایندگان گروه‌های اصلی، در شکل‌گیری فضای مثبت در گروه‌های فلزات و پتروشیمی نقش موثری ایفا کرد. قدرت‌ نقدینگی از چنان قدرتی برخوردار بود که به رشد قیمت پایانی ۹۵ درصد از تعداد نمادها در بورس، فرابورس و بازار پایه منجر شد. انتشار گزارش‌های بیشتر می‌تواند در شفافیت فضای معاملات و روند آتی بورس اثرگذار باشد.

·        بازار ارز

·        افزایش التهاب در بازار ارز

هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز با جهش 800 تومانی به قیمت 16 هزار و 300 تومان معامله شد. نرخ دلار در سه روز گذشته رکوردهای جدیدی را تجربه کرد و بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت. ضمن تاکید بر عمق کم بازار با محدودیت‌های عرضه ارز، افزایش التهاب در این بازار را عمدتا باید در سایه برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل نظاره کرد. در چند روز اخیر اظهاراتی درخصوص دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا در رسانه‌ها مطرح شد. اظهارات طرف‌های ایرانی و آمریکایی در این بازه زمانی گمانه‌زنی در مورد گفت‌وگوی مقامات این دو کشور را بیشتر کرد.از طرفی، توجه تام فعالان ارزی به حواشی نشست سازمان ملل باعث شد تا اخبار مساعد پیرامون برجام و لوایح مرتبط با FATF در حاشیه التهابات ارزی قرار بگیرد.

·        بازار سکه

·        کم‌واکنشی سکه به دلار

هر سکه طرح جدید ساعت 16 دیروز با رشد 65 هزار تومانی به قیمت 4 میلیون و 770 هزار تومان رسید. با جهش 5 درصدی نرخ دلار در روز گذشته سکه روند افزایشی خود را ادامه داد. با این حال، مقایسه روند این دو بازار نشان می‌دهد که بازار سکه به نوسانات بازار ارز واکنش کمتری نشان داده است. در حالی که هر دلار طی روز گذشته بیش از ۵ درصد افزایش داشت، هر قطعه سکه به رشد ۳/ ۱ درصدی بسنده کرد. کم‌واکنشی سکه به دلار را باید در میزان عرضه و تقاضای داخلی بازار سکه جست‌وجو کرد. به نظر می‌رسد یکی از این عوامل چشم‌انداز عرضه سکه‌های پیش‌فروش مهر باشد که از شتاب سکه نسبت به دلار کاسته است. از طرفی طلای جهانی هم تحت فشار شاخص دلار جهانی نوسان محدودی را در مرز ۱۲۰۰ دلار تجربه می‌کند.

·        ازار طلای جهانی

·        رشد محدود طلا در آستانه نشست «فد»

هر اونس طلای جهانی ساعت 16 دیروز با رشد حدود 2 دلاری به قیمت 1201 دلار رسید. نوسان محدود طلا در حالی رقم می‌خورد که این بازار تحت تاثیر نگرانی‌های تجاری و سیاست‌های پولی است. سیگنال‌های منفی جنگ تجاری و تقویت یورو با اظهارات رئیس بانک مرکزی اروپا درخصوص حرکت به سمت انقباض پولی، دلار را تحت فشار قرار داد. در نقطه مقابل، رشد ۵/ ۰ درصدی نرخ بازدهی اوراق قرضه عامل حمایت از دلار شد. از طرف دیگر لحظه‌شماری معامله‌گران در آستانه نشست کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا  فضایی احتیاطی بر بازار ارز و طلا حکمفرما کرد. این کمیته قصد دارد نرخ بهره را ۲۵/ ۰ دیگر افزایش دهد. علاوه بر این، دیدگاه‌های سکاندار پولی آمریکا در مورد چشم‌انداز نرخ بهره مورد توجه بازارهاست. ضمن اینکه انتشار آمار اقتصادی آمریکا نیز حائز اهمیت است.

·        بازار اوراق مسکن

·        تداوم روند نزولی «تسه»ها

هر ورقه «تسه» برای اسفند 95(تسه9512) روز گذشته با افت 6/ 3 درصدی به قیمت 60 هزار و 112 تومانی معامله شد. قیمت‌ اکثریت قریب‌به‌اتفاق سررسیدهای اوراق تسهیلات در روز گذشته کاهش یافت و در کانال 60 هزار تومانی قرار گرفت که کمترین میزان از اسفند سال 92 هم هست. البته، در اردیبهشت سال جاری نیز قیمت «تسه»‌ها برای مقاطعی وارد مدار 60 هزار تومانی شده بود. با این حال، رشد تدریجی تقاضا در نیمه دوم اردیبهشت و خرداد زمینه‌ساز افزایش نسبی قیمت‌ها در این بازار شد. به‌زعم کارشناسان افزایش 40 درصدی قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر موجب کاهش حجم و تعداد معاملات در این بازار شده است. بنابراین در صورتی که رویداد خاص و پیش‌بینی‌نشده‌ای در بازار مسکن رخ ندهد، انتظار زیادی برای رشد قیمت مسکن نمی‌توان متصور بود. چشم‌اندازی که در افت تقاضای اوراق تسهیلات نیز منعکس شده است.

·        بازار نفت

·        WTI در سقف 65 روزه

 هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت 16 دیروز با رشد به قیمت 4/ 72 دلار معامله شد. پس از امتناع روسیه و عربستان از هر گونه افزایش فوری تولید نفت در نشست الجزایر، قیمت نفت رو به‌فزونی گذاشت؛ به‌طوری که نفت برنت رکورد چهار ساله را شکست. درست ۱۱ سال پیش قیمت نفت برنت از مرز تاریخی ۸۰ دلار عبور کرد و کمتر از ۱۰ ماه به اوج ۱۴۶ دلار رسید. کارشناسان معتقدند وضعیت کنونی حاکم بر اقتصاد جهانی و بازار نفت همانند آن دوره است و بنابراین، احتمال تکرار روند قبلی را بالا می‌دانند.از همین رو، بسیاری از موسسات بین‌المللی از نفت ۱۰۰ دلاری سخن به میان آورده‌اند. دورنمای کاهش ۵/ ۱میلیونی عرضه(۵/ ۱ درصد از تقاضای روزانه) هم این چشم‌انداز را تقویت کرده است. حال، انتشار آمار موجودی هفتگی نفت آمریکا در روز چهارشنبه بر قیمت‌ها اثرگذار است.

دسته‌بندی خبر: ششمین دوره همایش ملی بهبود محیط کسب و کار

نمایش در صفحه نخست: بلی